ГОРИВО
Проектната горивна база на блок 120 мвт е била лигнитни въглища от Мини “Маришки басейн”.
Поради намалени доставки и влошено качество на горивото от Мини “Маришки басейн” през 2000 година котелът е реконструиран за изгаряне на въглища от комплекса “Марица-изток”, които се явяват новата горивна база на централата.
Качествените показатели на използваните въглища са: съдържание на пепел Аd = 22%, обща влага - 58%, летливи вещества на горима маса - 55-60%, и калоричност - 7300 kJ/kg (1750 ккал/кг).
Въглищата в ТЕЦ “Марица 3” се доставят със саморазтоварващи се жп вагони на покрито разтоварище с вместимост 1200 m3.
Съществуващият открит склад за въглища е с вместимост 300000 m3, разположени на 6 фигури.
През 1996 г. е монтирана жп везна с компютърно управление, позволяваща точно и 100% измерване на пристигащите въглища.
Обработката на горивото на открития склад се извършва чрез наличните роторни багери и булдозери.
От разтоварището чрез система от гуменолентови транспортьори въглищата преминават през дробилки за едро дробене до бункери за сурови въглища. След тях горивото постъпва в мелещите вентилатори, където се смила до едрина на горивните частици R90 = 50%. По тракта на подаване и смилане въглищата се подсушават чрез горещи газове, засмукани от пещна камера.
Котелът е оборудван с шест броя прахоприготвящи системи – затворен тип с директно вдухване на горивната смес в пещна камера.
За разпалване на блок 120 MW и стабилизация на горивния процес в аварийни ситуации и при нарушен режим се ползва мазут (котелно гориво). Ползваните годишни количества са минимални.
Мазутът се получава в жп цистерни.
Изградени са мазутно разтоварище и 4 мазутни резервоара – 2 х 500 m3 и 2 х 1000 m3.
ПАРОКОТЕЛНА ИНСТАЛАЦИЯ
От 1989 г. в централата се експлоатира парокотелна инсталация с 3 котела ПКМ-12 на гориво природен газ.
Паспортните и техническите данни на котлите са:
• Разчетни видове гориво:
• мазут – 39700 kJ/kg (9500 ккал/кг)
• нафта – 42600 kJ/kg (10200 ккал/кг)
• газ - 33440 kJ/kg (8000 ккал/кг)
• Работно налягане – 1.3 МРа
• Номинална температура – 467oK / 194оС
• Номинално паропроизводство – 12 t/h
Инсталацията се използва за захранване на топлоконсуматори и за пара за собствени нужди на централата.
ГАЗОВО СТОПАНСТВО
През 1991 г. е инсталиран ГРП – 0.6/0.2 МРа (газорегулиращ пункт), свързващ централата с АГРС на Булгаргаз с пропускателна способност 30000 н.куб.м/час.
Капацитетът на ГРП позволява захранване на паро-газов модул като чисто кондензационен или алтернатива на бракуваната топлофикационна част, което би имало и значителен екологичен ефект.
Водоснабдяване и обработка на водата
Водоснабдяването на ТЕЦ “Марица 3” е реализирано на базата на тръбни сондажни кладенци чрез две помпени станции – ПС “Ябълково” и ПС “Марица”, и една брегова помпена станция, допълваща цикъла на хидроизвоза на пепелината.
Понастоящем общият дебит на помпените станции е около 1000 m3/h, като експлоатацията на централата изисква до 600 m3/h техническа вода.
Централата разполага с водоподготвителни инсталации за омекотяване и обезсоляване на вода за производствени нужди:
• инсталация за омекотена вода с капацитет 160 m3/h за захранване на топлофикационна мрежова инсталация и парокотелна инсталация;
• инсталация за дълбоко обезсолена вода с капацитет 80 m3/h за подготовка на подхранваща вода за котли високо налягане.
За осигуряване на вода за битови и хигиенни нужди в централата е осъществена собствена схема за обработка на необходимите количества техническа вода.
ПЕПЕЛОУЛАВЯНЕ И СГУРОПЕПЕЛОИЗВОЗ
Изходящите газове на парогенератора на блок 120 MW постъпват в монтираните 2 броя електрофилтри, производство на ELWO – Полша. Филтрите са двусекционни, тристепенни, с ефективност на обезпрашаване 99.2%.
Уловената пепел и отделената сгурия се транспортират чрез хидроизвоз до утаечни езера – сгуроотвали.
ЕЛЕКТРООБЗАВЕЖДАНЕ
Освен спомагателните електросъоръжения и електроуредби 6 kV и 0.4 kV, обслужващи блок 120 MW, ТЕЦ “Марица 3” разполага и с електрическа уредба 6 kV, директно захранваща съседния Химически комбинат и част от Димитровград.
ЕКОЛОГИЯ
Централата има изготвена “Оценка за въздействието върху околната среда” и Решение на МОСВ за разрешаване на производствената дейност, влязло в сила от 10.06.1998 г.
Независимо от близостта до града, след извеждането на топлофикационната част резултатите от имисионния контрол на атмосферния въздух в Димитровград показват, че експлоатацията на централата не води до нарушаване на пределно допустимите концентрации на вредни вещества.
В ТЕЦ “Марица 3” е осъществен затворен цикъл на промишлените води, поради което не се изхвърлят отпадни промишлени води.
Мониторингът на качеството на подземните води в района на централата показва, че няма замърсявания с вредни вещества.